X
تبلیغات
طراحی سایت، سئو، طراحی فروشگاه اینترنتی
عضويت سريع
Fast Register
ورود کاربران
Login
موضوعات
Category
مطالب پر بازديد
Hot Posts
دوستان
Friends
آرشيو
Archive
آخرين مطالب
Last Posts
امار و اطلاعات
Blog counter
تبلیغات
برای دیدن تعرفه کلیک کنید
تبلیغات
برای دیدن تعرفه کلیک کنید
تبلیغات
برای دیدن تعرفه کلیک کنید
جرایم اینترنتی بانكی تبدیل به تهدید شده است
تاریخ ارسال : 1397/2/4 13:14 , نویسنده :

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا با بیان اینکه تا بهمن ماه امسال آمار دقیقی از جرایم سایبری ایران اعلام خواهد شد، گفت: برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی، هتک حیثیت و نشر اكاذیب، دسترسی غیرمجاز، تهدید، اخاذی از طریق اینترنت و کلاهبرداری رایانه‌ای پنج جرم اصلی است که از ابتدای امسال تاكنون در كشور رخ داده است.
محسن میربهرسی با بیان اینكه 80 درصد جرم‌های سایبری در ایران با رویكرد اقتصادی و با انگیزه‌های مالی رخ می‌دهد، گفت: متاسفانه سوءاستفاده از حوزه بانک ایران نسبت به دیگر جرایم، بیشتر است و هم‌اکنون جرایم در این حوزه تبدیل به تهدید شده است.
وی دلیل زیادبودن این جرم‌ها را عدم توسعه اجتماعی ایران متناسب با دنیا عنوان كرد و گفت: بیشترین میزان جرایم در سال‌های اخیر مربوط به برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانكی است.
به گفته وی، مجرمان این فضا به دلیل احساس امنیت زمان زیادی را صرف می‌كنند حتی بیشترین پرونده‌های موجود در این زمینه مربوط به هك ایمیل یا سوءاستفاده از خطوط ADSL است كه از این طریق فرد به اطلاعات شخصی نیز دسترسی پیدا می‌كند.
میربهرسی با بیان اینكه مردم نسبت به تهدیدهای فضای مجازی آشنایی ندارند، گفت: وقتی مبلغی از حساب هموطنان كم می‌شود این را یك اختلال سیستم بانكی می‌دانند و با این نا‌آگاهی نمی‌دانند كه باید به دادسرای جرایم رایانه‌ای مراجعه كنند. حتی رسانه‌ها با وجود این شرایط به هیچ وجه به این مقولات نمی‌پردازند.
بانك‌ها در برابر این تهدیدات عكس‌العمل جدی انجام نداده‌اند
میربهرسی با بیان اینکه بانك‌ها در برابر این تهدیدات عكس‌العمل جدی انجام نداده‌اند، افزود: تا به حال تنها اقدام جدی كه در این حوزه انجام شده این است كه پلیس فتا یك سری مذاكرات با مرکز فابا داشتند که از طریق آن تمام تهدیدات این حوزه به مدیران بانک‌ها اطلاع‌رسانی ‌شود.
آمادگی حمایت وزارت آموزش و پرورش در مورد فرهنگ‌سازی فضای مجازی 
وی در مورد تهدیدات سایبری دیگر گفت: تهدیدات دیگر در حوزه اجتماعی است و برای جلوگیری از آنها باید به اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی این گونه تهدیدات بپردازیم و هدف اصلی ما قشر جوان و نوجوان جامعه هستند.
میربهرسی از آمادگی حمایت وزارت آموزش و پرورش در مورد فرهنگ‌سازی فضای مجازی به نوجوانان و جوانان خبر داد و گفت: قرار است از طریق شبکه رشد و نیز مشارکت این وزارتخانه و کارشناسان فتا محتوای مورد نیاز در این حوزه تهیه و در مدارس سراسر کشور توزیع شود.
کلاهبرداری‌های رایانه‌ای بیشتر از طریق ایمیل منتشر می‌شود
معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا در مورد کلاهبرداری رایانه‌ای گفت: کلاهبرداری‌های رایانه‌ای یا كلاهبرداری نیجریه‌ای در ایران بیشتر از طریق ایمیل منتشر می‌شود. میربهرسی افزود: در این نوع كلاهبرداری برخی صفحه خود را شبیه سایت بانك طراحی می‌كنند و با اخذ رمز كارت اعتباری حساب كاربر را تخلیه و از این طریق مبالغ زیادی را اخذ می‌كنند كه این اتفاق درنهایت منجر به بی‌اعتمادی مردم می‌شود.
وی با بیان اینكه اكنون كلاهبرداری‌های كارت به كارت بانكی بسیار زیاد شده است، گفت: یكی از جدیدترین پرونده‌ها نیز فروش اطلاعات به مراكز رقیب طالب اطلاعات هستند.
تهران دارای بیشترین آمار جرایم سایبری است
وی در مورد اولویت جرایم در شهرهای کشور گفت: این جرایم بیشتر در شهر تهران انجام شده است و بعد از این شهر خراسان رضوی، اصفهان، البرز و آذربایجان شرقی و فارس دارای آمار بالایی از جرایم سایبری هستند.
پلیس فتا آمار دقیقی از كاربران شبكه‌های اجتماعی در ایران دارد
 معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا با بیان اینکه جرایم در حوزه شبکه‌های اجتماعی هر روز در حال افزایش است، گفت: متاسفانه بسیاری از شبکه‌های اجتماعی ایران بستر داخلی ندارد و با پلیس فتا استفاده از ابزارهای جدید سعی دارد به شناسایی این حوزه بپردازد. وی با بیان اینکه این حوزه، حوزه مجرمانه‌ای است و پلیس فتا آمار دقیقی از كاربران این حوزه دارد، افزود: این حوزه به امنیت اجتماعی مردم لطمه می‌زند امنیت اقتصادی و فرهنگی آنان را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد.
اشراف کامل پلیس به فیس بوک 
میربهرسی گفت: پلیس با تمام امکانات و مقدوراتش به مطالعه‌ عمیق در زمینه شبکه اجتماعی فیس‌بوک پرداخته و کارگروه‌هایی در این زمینه مشغول به فعالیت شده‌اند.
وی در پاسخ به این سوال که برخورد پلیس با شبکه‌های فساد تشکیل شده در فیس‌بوک چگونه است، گفت: پلیس فتا عمده‌ رویکرد فعالیتش موضوعات اجتماعی است. متاسفانه چند صباحی است افرادی با فریب‌کاری و با ایجاد هویتی کاذب و با استفاده از تصاویری اقدام به اخاذی از دیگران کردند که متاسفانه برخی از جوانان به دلیل ناآشنایی با این تهدیدات به سمت این افراد گرایش پیدا کرده و مورد اخاذی قرار می‌گیرند.
آسیب‌های فضای مجازی 
معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا آسیب‌های فضای مجازی را كاهش احساس مسوولیت اجتماعی، تغییر شكل كوچ و قماربازی‌های اینترنتی عنوان كرد و هشدار داد: كاربران ترجیحا باید از كاراكترهای تركیبی استفاده كنند و رمز عبور خود را ثابت نگه ندارند و همچنین هنگام پرداخت‌های اینترنتی توجه داشته باشند كه آدرس سایت اینترنتی بانك مورد نظر دقیقا آدرس اینترنتی اصلی خود بانك باشد و به یاد داشته باشند كه برای مجرمان هیچ اطلاعاتی ارزشمندتر از عكس‌ها و ویدیوهای شخصی‌شان نیست.
میربهرسی یكی دیگر از آسیب‌های فضای مجازی را اعتیاد كودكان به این فضاها عنوان كرد و گفت: اعتیاد به چت در شرایطی كه فرد بعد از قطع ارتباط دچار بیماری‌های روحی می‌شود از دیگر آسیب‌های فضای مجازی است.
میربهرسی با بیان اینكه برای جلوگیری از برخی آسیب‌های اینترنتی وجود یك برنامه‌ امنیت اینترنتی و به روزكردن آن برای هر كاربری لازم است، گفت:  عكس و ویدیوهای شخصی و خانوادگی خود را در سایت‌ها به‌خصوص شبكه‌های اجتماعی به اشتراك نگذارید چرا كه این گونه محتواها به سرعت توسط مجرمان اخلاقی منتشر می‌شوند و در پی آن سوء استفاده‌های بعدی صورت می‌گیرد.
نیازمند حمایت‌ دستگاه‌ها در این حوزه هستیم
معاون اجتماعی فتای ناجا در مورد امنیت در فضای مجازی گفت: بحث حاکمیتی، پلیس فتا و مردم سه بخش مهمی هستند که امنیت را در این حوزه ایجاد می‌کنند، به همین منظور در بحث حاکمیتی نیازمند حمایت بیشتر از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با این حوزه هستیم.
وی افزود: تا به حال یك‌سری اقدامات با وزارت ICT  و صدا و سیما انجام داده‌ایم ولی نیازمند حمایت بیشتر در این زمینه از سوی تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها هستیم.
قانون جرایم رایانه‌ای كامل نیست
معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا با بیان اینكه قانون مبارزه با جرایم رایانه‌ای كامل نیست و باید این قانون به شكلی باشد كه بتواند جرایم را پیش‌بینی كند، گفت: بیشتر سایت‌ها در ایران از امنیت مناسبی برخوردار نیستند زیرا اقداماتی كه در این زمینه صورت گرفته است، كافی نیست. به گفته وی، در ایران به سایت‌هایی كه هك می‌شوند خسارت چندانی وارد نمی‌شود به طوری كه قصد عمده هكرها آن است كه توانایی‌های خود را به نمایش بگذارند و انگیزه اصلی آنان اعلام وجود است.
به گفته وی، بیشتر سایت‌هایی كه مورد هك قرار می‌گیرند، هزینه‌ای را برای امنیت خود پرداخت نكرده‌اند و به همین دلیل به امنیت آن نیز توجهی نمی‌كنند. وی افزود: با توجه به اینكه اكثر هكرها در ایران نوجوان هستند می‌توان همچون سایر كشورها مسابقه‌ها  را برگزار كرد تا نیروهای مستعد در این زمینه نیز شناسایی و از پتانسیل آنان استفاده شود.

منبع:جرایم اینترنتی بانكی تبدیل به تهدید شده امتیاز : 4 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
تعداد بازدید : 23
برچسب ها :,
موضوع : وبلاگ,